Про нашу школу
У 1880 році при церкві була відкрита церковно- приходська школа, в якій навчалося 38-40 дітей, переважно діти багатіїв. Був один учитель. Школа була на утриманні земства.
У 30-х роках минулого століття у панському маєтку була відкрита школа, яка працювала до 1996 року. За спогадами старожилів (Гребенюк І. І.) у 1928 році в нашому селі відкрили школу. Було не більше 8 - 10 хлопчиків. Школу помістили у громадській хаті покритій соломою. В хаті одна кімната, посерендині довгий дерев'яний, збитий з дошок стіл, нічим не застелений. По обидва боки дерев'яні лави. На стіні прибита дошка. Зверху поличка, на якій лежала ганчірка витирати дошку. Знизу прибита маленька підставка, на якій лежав грифель. Це олівець, яким писали на дошці. Учителем був чоловік похилого віку, який учив писати букви і цифри. Підручників, зошитів, ручок і олівців ні в кого не було. Згодом у продажі появились дощечки, величиною з палітурки, зошити і грифелі. Діти удома вчилися писати букви. Учитель носив в руках мідний ланцюжок. За навіть маленьку провину брав ліву руку учня у свою, а правою шмагав ланцюжком по маленькій дитячій долоні. Провчилися перший сезон, здали іспити з оцінкою вчителя на дитячих долонях. Відбули канікули, а згодом у 1929 році школу запалили, дітей перевели у другу таку саму школу. Школа була дерев'яна, тому згоріла вся повністю.
У нашому селі був панський будинок двоповерховий, покритий листовим залізом на вісім кімнат. Під тиском населення там зробили школу. Часи були важкі, але хто ходив до школи хоча б кілька днів, того переводили з класу в клас. По закінченні школи одержували посвідчення. У селі Чорномин була середня школа одна на весь район за 18 км від нашого села. Вчитися в ній могли не всі, бо дітям потрібно було жити у гуртожитку і приносити свої продукти, яких у сім'ях і так не вистачало. До 1997 року школа знаходилася в приміщенні панського будинку.
У 1997 р. була відкрита нова школа, побудована Десятником Петром Петровичем, у якій навчаються учні нашого села.
У 1935 р. почався масовий рух за ліквідацію неписьменності, бо більшість дорослого населення були неграмотні. У ліквідації неписьменності приймали активну участь вчителі та культармійці села. У 1938 році неписьменність була ліквідована.
Після Великої Вітчизняної війни у 1946 році директором школи працював Вишневський Феофан Григорович по 1970 рік. У класах налічувалось до 40 учнів, але у зв`язку з важкими матеріальниими умовами життя післявоєнного періоду, жителі села були змушені переїжджати у різні куточки країни, західну Україну, Кіровоград та інші. Багатьох дітей батьки оформляли в Чорноминський дитячий будинок. Значна кількість дітей не закінчували школу через важкі матеріальні умови. Діти змушені йти працювати в колгосп. Велику увагу школам приділяла держава. У 1947 році був виданий наказ про загальне обов`язкове навчання. У 1946 році школа вважалась п`ятирічною ,а з 1947року школа стала 7-річною. Забезпечення навчальними посібниками було дуже бідне. В учнів не було зошитів , підручників, писали на паперових мішках . Один підручник був на цілий клас. Учителі школи вели активну громадську роботу, читали лекції, проводили бесіди. За вказівкою РВНО, с. Ставки було поділено на чотири мікрорайони: І -ша бригада -відповідальна Тарнаруцька Г.Є., ІІ-га бригада - Паращук Є.С. , ІІІ-тя - Шигида О.І., ІУ і У бригади - Вишневська О.В. Відповідальні за мікрорайони були зобов'язані два рази в місяць 1 і 15 числа здійснювати контрольний переоблік дітей, виявляти не охвачених школою або прибулих з інших сіл, районів областей і ставити їх на облік і охоплювати їх навчанням. Велика увага приділялася трудовій дисципліні, вівся журнал реєстрації приходу на роботу. Черговим вчителям під час перерв потрібно було проводити з учнями дозвілля, маючи на кожне чергування конкретний план роботи. За неналежне виконання обов'язків вчителі несли матеріальну відповідальність. Всі вчителі відповідають за відвідування та виконання закону «Про загальне обов'язкове навчання». Згідно наказу № 7 по Ставецькій семирічній школі від 1.10.1947 р., на основі закону «Про навчання грамоти підлітків» у школі почали працювати вечірн класи-комплекти. Вчителькою вечірніх класів-комплектів призначили Шигиду Ольгу Ісаківну. З 1 січня 1948 р. вчителькою вечірнього класу-комплекту призначити Тарнаруцьку Г.Є. З 1.10.48 р. була відкрита вечірня школа сільської молоді. Класоводом ІУ - ІІ кл. призначено Вишневську О.В., а класоводом І-ІІІ кл. - Шигиду О.І. Заняття розпочиналися о 6 год вечора з тривалістю 45 хв. - 4 уроки, крім суботи. За наказом № 10 від 31.12.48 р. створений один вечірній клас у зв'язку з тим, що частина учнів вечірньої школи залишила школу , як мобілізовані у школу ФЗУ, а частина учнів репресована по суду за дезертирство із ФЗУ і пропуски занять . У денній школі в класах налічувалося понад 40 учнів навіть існували паралельні класи. На той час у школі працювали такі вчителі: Квітчук І.С.,
Машкевич Л.А., Соломончук А.К., Гуменний В.Л.,Соломончук Н. К., Стецюк М.Г., Шигида О.І.,Паращук Є.С., Тарнаруцька Г.Є., Вишневська О.В.
З 15 .04.48 р. у школі на основі інструкції МО були введені екзамени. Тому у школі була створена екзаменаційна комісія. Голова комісії -
Вишневський Ф.Г., члени комісії - Паращук Є.С.та Тарнаруцька Г.Є. Здавали російську мову , українську мов та арифметику(5 клас).
На території села з 1962 р. працювала восьмирічна школа, в якій навчалося до 200 учнів, працювало 12 вчителів.
З 1990 року школа отримала статус 9 -річної неповної середньої школи , а з 1993 року Ставецька школа І -ІІ ст. На цей час у школі навчалося до 80 - ти учнів. Учні 6,7, і 8 класів здавали перевідні екзамени, а 9 кл. - випускні. З 2011 р. школа отримала статус НВК « ЗОШ - ІІ ст..- ДНЗ»с. Ставки. А у 2022 році отримала статус Комунального закладу "Ставківська гімназія" Піщанської селищної ради.
Чимало дорослих здобувало освіту у вечірній школі. При школі працювала бібліотека з книжковим фондом 3500 томів та сільська бібліотека з книжковим фондом 7000 книг. Директорами школи працювали: Вишневський Феофан Григорович, Прокопишин Олексій Федорович, Віца Борис Григорович, Труханська Марія Іванівна , Бершадський, Шостак Надія Василівна, Заболотня Світлана Макарівна , Касько Володимир Федорович, Юрченко Наталя Григорівна, Ацеховська Олена Вікторівна, Саїнчук Галина Григорівна. Приміщення нової школи було відкрито у1996 р. На території села постійно діяв дитячий садок, побудований у 1950 р. Завідуючими дитячим садком працювали: Мазур Євдокія Петрівна, Куслива Надія Петрівна , Басіста Ольга Дмитрівна. На даний час дошкільний підрозділ знаходиться в приміщенні школи в складі КЗ "Ставківська гімназія".